Wspieramy Mamy - rozwój i promocja Klubu Mam Opole Lubelskie

Opis rozwiązania

Wspieramy Mamy - rozwój i promocja Klubu Mam Opole Lubelskie to projekt realizowany w ramach Inicjatywy Lokalnej w okresie od pierwszego stycznia do końca czerwca 2018 roku. Oprócz dwugodzinnych spotkań klubu raz w tygodniu, projektowi towarzyszył szereg dodatkowych działań skierowanych głównie do rodziców i najmłodszych mieszkańców naszej gminy.

JAK WYCHOWAĆ I NIE ZWARIOWAĆ to tytuł cyklu czterech spotkań z psychologiem i terapeutą integracji sensorycznej, które Klub Mam zorganizował w ramach Inicjatywy Lokalnej. Poruszaliśmy tematy takie jak wspieranie rozwoju, rodzicielstwo bliskości, bunt, agresja, trudne zachowania u małych dzieci czy zaburzenia SI. Rozmawialiśmy także o potrzebach rodziców, o łączeniu macierzyństwa z pracą, własnymi pasjami i zainteresowaniami. Spotkania poprowadziły: Pani psycholog Ewa Majewska-Szczucka oraz terapeuta integracji sensorycznej Pani Małgorzata Mroczkowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opolu Lubelskim. Skorzystało z nich ponad dwudziestu rodziców z naszej gminy , którzy z zainteresowaniem słuchali bardzo dobrze przygotowanej prelekcji a później aktywnie uczestniczyli w dyskusji i warsztatach. Tradycyjnie zadbałyśmy także o specjalny kącik zabaw dla naszych maluchów, które bardzo często towarzyszą nam podczas takich spotkań. Chciałyśmy w ten sposób pokazać innym mamom, że nawet z małym dzieckiem na rękach możemy się rozwijać, zdobywać wiedzę i dzielić się doświadczeniami. W czerwcu odbyło się także spotkanie z podologiem. Zarówno mamy jak i dzieci miały możliwość zbadania oraz bezpłatnej konsultacji w zakresie zdrowia swoich stóp.

W ramach realizacji zadania Wspieramy Mamy, Klub Mam przy współpracy z OCK zorganizował także festyn z okazji Dnia Dziecka i pierwszych urodzin klubu. Atrakcją był niewątpliwie nasz mini plac zabaw dla dzieci, a także SensoStrefa czyli miejsce, w którym utworzyłyśmy kącik z zabawami sensorycznymi. Oprócz tego przygotowałyśmy poczęstunek dla gości odwiedzających nasze stoisko. Były świeże owoce, własnoręcznie przygotowane koktajle i duży tort. Na tym festynie debiut miała także Strefa Komfortu Matki i Dziecka - czyli miejsce w którym można spokojnie przewinąć i nakarmić swoje dziecko podczas imprezy plenerowej.

W maju Klub Mam rozpoczął także kampanię Bezpieczny Dom skierowaną do wszystkich mieszkańców naszej gminy. Kampania powstała z inicjatywy Klubu Mam Opole Lubelskie oraz firmy SafeHouse a partnerami są Opolskie Centrum Kultury i KP PSP w Opolu Lubelskim. W jej ramach przewidujemy cykl spotkań informacyjno-edukacyjnych mających na celu poszerzenie świadomości mieszkańców na temat zagrożeń jakie mogą nas spotkać we własnych domach. Mamy już za sobą pierwsze spotkanie z tego cyklu, które przebiegło pod hasłem „CZAD- obudź czujność” .
Klub Mam zorganizował również akcję charytatywną pod hasłem Koktajl Mamy na rzecz Nicoli Zygmunt, która walczy w Meksyku z nowotworem pnia mózgu. Przygotowałyśmy świeże koktajle owocowe, które rozdawałyśmy w zamian za datki do puszki na tegorocznej Manufakturze Smaków. Udało się zebrać prawie 1400 zł. Całą kwotę przekazałyśmy rodzinie Nicoli. W ramach Inicjatywy Lokalnej zostało także zakupione doposażenie dla klubu (m.in. duży namiot i pufa sako) oraz gadżety promocyjne.

Zobacz inne rozwiązania